Asuntokauppa elpyi asuntovälittäjä Remaxin mukaan kesäkuussa kevään notkahduksen jälkeen. Asuntokaupassa on nähtävissä hyviä ennusmerkkejä. Asuntojen myyntiajat liikkuivat suotuisaan suuntaan, mutta myytävistä asunnoista on kuitenkin edelleen pulaa ja sen myös ennakoidaan näkyvän lähikuukausien myyntiluvuissa.
Myyntikohteista pulaa
Remaxin mukaan kesäkuu oli niin myynnillisesti kuin kauppamäärissäkin mitattuna yksi sen kaikkien aikojen parhaista kuukausista. Samalla ketju arvioi, että koronakevään patoumat alkoivat purkautua juuri kesäkuussa. Ostajia olisi Remaxin mukaan kyllä markkinoilla, mutta tarjontaa ei tällä hetkellä ole riittävästi. Edellytykset asuntokaupan onnistumiselle ovat tällä hetkellä todella hyvät. Ostajia on ja välittäjillä pulaa myytävästä.
Nappaa parhaat välitystarjoukset maksutta tästä
Asuntojen myyntiajat
Käytettyjen kerrostaloasuntojen myyntiajat lyhenivät 15% Remaxin mukaan vuoden toisella neljänneksellä koko Suomessa. Omakotitalojen myyntiajat vastaavasti pidentyivät huhti-kesäkuussa noin 7%. Omakotitalojen tilastoinnissa myyntiaikojen pidentyminen tarkoittaa Remaxin mukaan kuitenkin myös sitä, että pitkään myynnissä olleita kohteita on viimeinkin mennyt kaupaksi.
Toteutuneet välityspalkkiot voi vertailla täällä maksutta
Kauppamäärät ja hinnat
Vanhojen kerrostaloasuntojen kauppa laski Remaxin mukaan koko Suomessa 25% vuoden toisella neljänneksellä – ajanjaksoon sijoittui koronapandemian pahin vaihe. Pääkaupunkiseudulla vanhojen kerrostaloasuntojen kauppa kävi huhti-kesäkuussa 25% ja tammi-kesäkuussa 9% verkkaisemmin, kuin vastaavaan aikaan vuotta aiemmin. Tampereella laskua tuli tammi-kesäkuussa 4%, Turussa, Lahdessa ja Lappeenrannassa 16%.
Kerrostalojen myyntihinnat puolestaan nousivat alkuvuonna 5% vuodentakaisesta. Pääkaupunkiseudulla ja Turussa hintoihin tuli lisää 4%, Oulussa 5% ja Tampereella 6%, Lahdessa ja Jyväskylässä kerrostaloasuntojen hinnat laskivat hieman. Tiedotteessaan Remax kertoi ainoastaan kerrostaloasuntojen kauppamääristä ja hinnoista.
Lähteet: Talouselämä RE/MAX